EVKA 3 AKTARMA İSTASYONU MANSİYON ÖDÜLÜ

PROJE / YER / TARİH
Bornova Evka 3 Sosyal Merkez ve Aktarma İstasyonu Mimari Projesi Yarışması, 6.Mansiyon Ödülü / İzmir, Türkiye / Şubat, 2017
 
FONKSİYON
Kamusal, Kültür, Ulaşım, Eğitim, Ticaret, Karışık kullanım
 
TOPLAM İNŞAAT ALANI
33.309 m2
 
YARIŞMAYI AÇAN KURUM
İzmir Büyükşehir Belediyesi
 
MİMARİ EKİP
M.Barış Yegena, Özge Özkul
 
ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA
Tanzer Sezen, Yeşim Akın
 
PEYZAJ MİMARLIĞI
Hande Kalender, Mehlika Afra Cebeci
 
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ
Abdullah Kalıner, Yiğitcan Karacaoluk
 
MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ
Sabit Cevat Tanrıöver, Mustafa Öksüz
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ
Sabri Pehlivan
 
DANIŞMAN
Mustafa Kürşat Başar ( Otokar Oto. Sav. San. AŞ. Satış Sonrası Hizmetler Direktörlüğü Eğitim Birimi Yöneticisi , ESHOT Peronları organizasyonu ve planlaması konusunda danışmanlık alınmıştır. )
 

‘ YEREL, SAMİMİ VE YEŞİL’

Proje alanı konut dokusu, Ege Üniversitesi Lojmanları ve İzmir-Manisa ana arteri arasında izole olmuş durumdadır. Bölgenin bu izole tavrı, hali hazırdaki aktarma bölgesinin sosyo-kültürel fonksiyonlarının  yetersizliğinden dolayı  proje alanına da yansımakta ve  açık alan yoğunluğu kalıcı olamamaktadır.
Yukardaki verilerden hareketle proje konusu Evka 3 Metro İstasyonu çıkışları bölgesinin  yeniden düzenlenecek ESHOT terminalleri ile pekiştirilerek bir  sosyal merkez ve aktarma istasyonu haline getirilmesi arzulanan mimari program çözümünün ötesinde, aslında şehircilik bazında   çıplak bir kent parçasının güçlü bir yeşil mera peyzaj kabuğu altında ‘ samimi şekilde yerelleştirilmesi ’ olarak ele alınmıştır. Büyük ölçekte de proje alanı,  kuzeyindeki  2 ve 3 no’lu proje alanları ile arasında bağ kuran ve düzenlenmesi önerilen  kent parklarının da  yardımı ile  Ege Üniversitesi Kampüsü Lojmanlarının yeşil dokusuna  ‘ dokunma bölgesi ’ olarak tanımlanabilir.

Temel düşünce dışarıdan bakıldığında mimari programın verdiği  fonksiyon  ihtiyaçlarınının  hacimlerini oluşturulacak tasarımda  en az şekilde hissettirecek, yapıyı aslında  ‘ peyzaj düzenlemesinden ibaret bir şehir parkı ’  şeklinde gösterecek kütle ve  mekan  kararlarını  alan üzerine tatbik etmektir.

1/2000